Модуль Організмовий рівень організації життя Тема 1 Неклітинні форми життя ПланСкачати 395,5 Kb.
Сторінка1/67
Дата конвертації19.01.2019
Розмір395,5 Kb.
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   67


Модуль 3. Організмовий рівень організації життя

Тема 3.1 Неклітинні форми життя

План

1. Віруси, пріони, їх будова, життєві цикли, роль у природі та житті людини.

2. Небезпечні вірусні хвороби людини.

3. Профілактика ВІЛ-інфекції/СНІДу, гепатитів та інших вірусних хвороб людини.


1. Віруси, пріони, їх будова, життєві цикли, роль у природі та житті людини.

Клітина – це елементарна структурно-функціональна одиниця живого. Але є форми життя, які розмножуються тільки всередині живих клітин і, не маючи власного обміну речовин, виявляють такі властивості живого як спадковість і мінливість. Такі форми життя назвали неклітинними формами життя. До них належать віруси

За своєю природою віруси є облігатними (обов’язковими) внутрішньоклітинними паразитами.

Віруси розпізнаються за наслідками свого розвитку в клітинах хазяїна. Вони руйнують цілі комплекси клітин, спричиняють ураження тканин, що призводить до різних захворювань.

Хазяїнами вірусів є рослини, тварини та м/о.

Наука, що вивчає будову і функції вірусів, їхні властивості, шляхи передачі та способи лікування і профілактики вірусних захворювань – вірусологія.

Крім вірусів, є ще й інші структури, які демонструють окремі властивості живого і можуть спричинити захворювання різних груп організмів, н-д, віроїди, вірусоїди, пріони.Віроїди – це позбавлені оболонки невеликі молекули кільцевої, зазвичай, одноланцюгової, РНК, які не кодують білків і спричинюють захворювання рослин.

Віро їди відкрив 1971 року Теодор Дінер , який вивчав інфекційне захворювання картоплі, відоме під назвою «веретеноподібність бульб». На превеликий подив дослідника під час біохімічного аналізу очищеного збудника не виявили жодних ознак білка. З’ясувалося, що інфекцію спричинювала одноланцюгова молекула РНК. Подальші детальні дослідження дали змогу встановити, що вона маж форму замкненого ланцюга і складається всього із 375 нуклеотидів. Ця РНК не кодує жодного білка, оскільки само відтворюється в клітині хазяїна. Отже, запам’ятайте, віроїди – це інфекційні частинки, що становлять собою низькомолекулярні одноланцюгові молекули РНК, які не кодують власних білків.

Наразі відомо вже багато різних захворювань рослин (екзокортіс цитрусових, «каданс-каданг» кокосових пальм, сонячного опіку авокадо тощо) цікаво, що віро їди знайдено виключно у рослин: у людини, тварин і бактерій подібних збудників не виявлено. Віроїди передаються від рослини до рослини під час механічного пошкодження. В інфікованій клітині ця частинка попадає до ядра або

хлоропластів, де використовує клітинний фермент РНК-полмеразу для відтворення власних молекул.
Каталог: html


Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   67


База даних захищена авторським правом ©medicua.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка