Навчальний посібник для студентів геологічного факультету (магістрів) Рецензент  М. М. КоржневСторінка1/49
Дата конвертації05.02.2019
Розмір0,69 Mb.
ТипНавчальний посібник
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49Київський національний університет імені Тараса ШевченкаГожик А.П.
Байсарович І.М.


Екологічна оцінка проектів видобутку корисних копалинНавчальний посібникдля студентів геологічного факультету

(магістрів)


РецензентМ.М. Коржнев, д-р геол.-мін. наук, проф.

Затверджено вченою радою

геологічного факультету

Київського національного університету

імені Тараса Шевченка

14 квітня 2010 р.

Зміст
Зміст

2

Вступ

3

Розділ 1. Глосарій

4

Розділ 2. Становлення екологічної політики і розвиток системи екологічних оцінок. Короткі історичні відомості.

9

2.1. Становлення екологічної політики

11

2.2. Основні напрями екологічної політики

15

Розділ 3. Основні засади екологічної політики і системи екологічного управління в Україні. Механізми державного регулювання і контролю.

17

Розділ 4. Становлення систем екологічних оцінок

22

Розділ 5. Критерії оцінювання стану довкілля при видобутку корисних копалин.

287

5.1 Характеристика стану навколишнього середовища

27

5.2. Використання ресурсів

30

5.3. Характеристика впливів на довкілля.

32

Література

36

Додаток А. Концепція національної екологічної політики України на період до 2020 року (Схвалена розпорядженням Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2007 р., № 880-р)

38
ВСТУП

Використання надр за весь час розвитку людської цивілізації було і залишається одним з найбільш еконебезпечних видів економічної діяльності, що підтверджується обов’язковістю виконання процедур екологічної оцінки проектів видобутку корисних копалин в усіх країнах світу. Понад те, різним видам екологічної оцінки підлягають практично всі проекти в яких передбачене використання геологічних об’єктів, у тому числі навіть як місця розташування еконебезпечних об’єктів. Враховуючи ж, що визначення впливу на геологічне середовище, рельєф і підземні води є обов’язковою складовою всіх процедур екологічної оцінки промислових і значних побутових об’єктів, ознайомлення студентів геологічних спеціальностей з основними правилами проведення екологічної експертизи та аудиту, а також з особливостями екологічної експертизи проектів експлуатації родовищ корисних копалин є необхідним компонентом їх фахової підготовки. Зокрема, набуті, в тому числі в результаті попереднього вивчення таких дисциплін як екологія, безпека життєдіяльності, геологорозвідувальна справа, економічна геологія, геохімія тощо, компетенції мають забезпечити здатність: визначати джерела впливів на довкілля і оцінювати вплив проектів розробки родовищ корисних копалин на екологічні та антропогенні компоненти навколишнього середовища; здійснювати інформаційне забезпечення процесів екологічної оцінки проектів використання надр і готувати необхідні комплекти документів; діючих; оцінювати повноту представленої для проведення екологічних оцінок інформації; робити науково-обґрунтовані висновки щодо масштабів і прийнятності впливу на геологічне середовище, ґрунт і водні ресурси тощо.Дане видання є навчальним посібником до навчальної дисципліни «Екологічна експертиза і аудит» яка є нормативною (цикл математичної і природничо-наукової підготовки) для програм підготовки освітньо-кваліфікаційного рівня «магістр» із спеціальностей: «Геологія», «Геохімія і мінералогія», «Гідрогеологія» та «Геофізика». В посібнику надається коротка характеристика основних чинників що визначають екологічний стан природно-промислових комплексів, а також наводяться базові принципи оцінки впливу господарської діяльності на стан довкілля. Розглядаються наступні теми: 1) екологічна політика. 2) механізми державного регулювання і контролю у сфері екологічної безпеки в Україні; 3) нормативно-правова база і роль екологічної експертизи та екологічного аудиту в забезпеченні екологічної безпеки; 4) процедури екологічної оцінки: скрінінг, ОВНС, екологічна експертиза, екологічний аудит. Окрему увагу приділено особливостям екологічних оцінок проектів експлуатації родовищ корисних копалин.
Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   49


База даних захищена авторським правом ©medicua.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка