Задача №1 Хлопчик 3,5 років поступив уСкачати 313,5 Kb.
Сторінка1/5
Дата конвертації13.10.2020
Розмір313,5 Kb.
ТипЗадача
  1   2   3   4   5

Задача №1

Хлопчик 3,5 років поступив у відділення із скаргами на геморагічний висип на ногах, підвищення температури тіла, поганий апетит. Дитина хворіє три тижні, коли з’явилась, зблідла, кволість, але продовжувала ходити до дитячого садочоку. За останні три дні підвищилась температура до 37,9 С, з’явились геморагії на ногах.

Дитина від нормальної вагітності та пологів, народився з масою 3600 г, зріст 52 см, виписаний на 6 добу. Розвиток відповідно віку, вигодовування штучне. Щеплення проводились згідно до календаря. Дитячий садочок відвідує з 1 року 2 місяців. Простудні захворювання були рідко. Матері 26 років, батькові 28 років, обидва здорові. Матеріально-побутові умови задовільні.

Відповідь №1: гострий лейкоз (виражені анемічний, геморагічний, гіперпластичний синдроми- збільшення лімфатичних вузлів, гепатолієнальний синдром, в аналізі крові – лейкоцитоз, наявність бластних клітин, лейкемічного провалу; наявність в мієлограмі 94% бластів).До початку терапії визначити варіант лейкозу – цитохімічні ( реакція на пероксидазу, ліпіди, глікоген) та імунофенотипичні методи дослідження.Поліхіміотерапія за сучасними протоколами в залежності від варіанту гострого лейкозу, супроводжуюча терапія ( антианемічна – трансфузії еритроцитарної маси; гемостатична – трансфузії тромбоцитарної маси, свіжозамороженої плазми, призначення діцинону; дезінтоксикаційна; антибактеріальна та протигрибкова терапія, антивометична терапія .

Задача №2.

Хвора дитина 14 років поступила у відділення із скаргами на збільшення лімфатичних вузлів на шиї зліва, біль в грудній клітині, блідість, слабкість. За тиждень до госпіталізації дівчина виявила у себе збільшення лімфатичних вузлів на шиї зліва. Підвищень температури не було, однак декілька разів на протязі тижня був проливний піт. Турбував свербіж на шкірі ніг. Дівчина схудла на 6 кг.

Народилась з масою 3600, від перших пологів. Вагітність та пологи протікали нормально. До 6 місяців на грудному вигодовуванні. Щеплення проведені за віком. Із перенесених захворювань – зрідка ГРВІ. Батьки здорові.

Відповідь №2. З найбільшою вирогідністю мова йде про лімфому Ходжкіна (лімфогранулематоз) – щільно-еластичні, безболісні, рухливі, не спаяні між собою лімфатичні вузли, нейтрофільний лейкоцитоз із зсувом вліво, абсолютна лімфопенія, прискорена ШОЕ. Підтвердити діагноз слід вивченням біоптату лімфатичного вузла ( наявність клітин Березовського-Штернберга-Ріда).

Наявність несуміжних лімфатичних вузлів ( шийних, надключичних, середостіння) по один бік діафрагми з наявністю симптомів інтоксикації

( схуднення, лихоманка, пітливість, підвищена ШОЕ) свідчать про наявність стадії ІІ В.


Задача №3

Дитина народилася від першої вагітності, перших пологів, які ускладнилися передчасним відходженням навколоплідних вод та пологостимуляцією окситоцином. Пологи затяжні, перший період прподовжувався 16 годин. Маса тіла при народженні 3600,0, зріст 54 см. Оцінка за шкалою Апгар на 1-й хвилині 8 балів, на 5-1 - 8 балів.


Який клінічний діагноз.

 1. Яка тактика лікування.

Еталон відповіді №3
Пологова травма. Кефалогематома правої тім’яної кістки.

 1. Вигодовування немовляти проводять з пляшечки сціженим грудним молоком в перші 2-3 дні. В подальшому при стабільному стані можна годувати з грудей матері.

Медикаментозна терапія при відсутності ускладнень та супутніх захворювань не призначається. На 2-3 тижні кефалогематома зменшується в розмірі і повна резорбція настає на 6-8 тижні. При кефалогематомі великих розмірів (більш 6-8 см в діаметрі) проводять пункцію для аспірації її вмісту; накладають тугу пов’язку на одну добу.

Задача №4.


У дитини 4 років виникло загострення герпетичного стоматиту. Рік тому перенесла опікову хворобу (опік передньої поверхні правої ноги кип’ятком), а через 2 місяці на тлі ГРВІ (ринофарингіт), з’явився розповсюджений герпетичний висип на слизовій рота, губ. Захворювання супроводжувалось підвищенням температури тіла до 39-40о С упродовж 4-х днів. В подальшому на фоні ГРВІ чи самостійно з’являються майже кожен місяць нові елементи інфекції з температурною реакцією. Отримувала місцево “Герпевір”, інтерферон, антисептичні розчини та симптоматичну терапію.

Питання:


 1. Діагноз, супутні захворювання.

 2. Порушення якої ланки імунітету має місце?

 3. Як лікувати герпетичну інфекцію у даного пацієнта?

Відповідь №4. 1. Вторинний імунодефіцитний стан, відносна і абсолютна Т – клітинна недостатність 2 ступеня ( 53%) Хронічний аденотонзиліт, неповна ремісія. Анемія дефіцитна, 1 ступеня тяжкості..

 2. Виникнення ІДС пов’язано з перенесеною опіковою хворобою. Імунодефіцит при опіках проявляється зниженням цитотоксичності Т-клітин і активності NK.Порушується хемотаксис, знижується активність комплементу. Центральна роль в усіх цих змінах належить зниженню Т- хелперної активності і дефіциту IL-2.Серед опікових токсинів є такі, що інгібують фагоцитарну систему, продукцію IL-2 і активують Т супресори.

 3. Імуностимулюючий препарат(активує фагоцити, збільшує виробляння цитокінів за рахунок активації Т-хелперів) з противірусною дією: Гропрінозин по 250мг після іди , 5 днів, потім через 8 днів курс повторюється. Контроль імунограми. Ймовірні повторні два курси терапії через 1 – 2 міс.

ОКУФ слизової рота і мигдаликів, губ.8-10 сеансів №2.

Полоскання рота мигдаликів розчином ацикловіру ( 30 мг розвести в 100 мл води, в три прийоми 7-10 днів), потім 1% розчином колоїдного срібла, відваром радіоли рожевої 2-3 рази на день упродовж місяця. Наступного місяця повторити лікування.

Лікування анемії корекцією дієти , препаратами заліза, вітамінами, ферментами.
Задача №5

Дівчинка народилася від 2-х пологів на 39 тижні вагітності. У матері А(ІІ) група крові , резус позитивна. За період вагітності був гестоз 1-ї половини, в пологах – прееклампсія, у зв’язку з чим були наложені вихідні акушерські щипці. Маса при народжені - 3200г, зріст 50 см, оцінка за шкалою Апгар 4\6 балів. До грудей не прикладали. Із соски ссала в’яло. На 3 добу стан різко погіршався, з’явилося блювання “кавовою гущею”, випорожнення чорного кольору із згустками крові.

Відповідь №5. У дівчинки геморагічна хвороба новонароджених, істинна мелена. Підтвердити треба визначенням ПІ (протромбінового індексу). Розвиток захворювання обумовлений функційною недостатністю печінки.

Лікування: введення вікасолу по 0,2 мл на протязі 3-х днів., промивання шлунку 5% розчином амінокапронової кислоти, ентерально призначити сухий тромбін, розчинений в 5% розчині амінокапронової кислоти, перелити 45 мл еритроцитарної маси А(ІІ) резус позитивної. Вигодовувати грудним молоком кімнатної температури.

Прогноз благоприємний.
Задача №6.
Хлопчик народився від 4-ї вагітності, других пологів в 36 тижнів. Матері 29 років, група крові А(ІІ) резус-негативна. Перша вагітність – штучне переривання, друга – пологи. В періоді новонародженості дитина перенесла гемолітичну хворобу новонароджених (ГХН), жовтяничну форму. Проведена операція – замінне переливання крові, фототерапія, дезінтоксикаційна терапія. Третя вагітність закінчилась антенатальною загибеллю плода від ГХН. Під час вагітності титр антирезусних антитіл складав 1:36, призведені дві трансплантації шкіри чоловіка.

Відповідь №6.

У дитини гемолітична хвороба новонародженого, жовтянична форма, конфлікт по резус фактору.

Дитині необхідно провести замінне переливання крові ( в кількості 500 мл резус негативної крові). Контроль погодинного приросту білірубіну, інфузійна терапія, фототерапія, ентеросорбенти. До грудей в перші дні не прикладати.

Задача №7.

Дівчинка у віці 17 днів поступила в клініку у важкому стані у зв’язку з незрілістю, ознаками токсикозу, диспептичними явищами, сукровичними виділеннями з пупкової ранки, картиною правосторонннього середнього отиту, ознаками остеомієліту в правому ліктьовому суглобі (набряк тканин, болісність, обмеженість рухів) .

Дитина народилася від першої вагітності, яка перебігала з помірним токсикозом І та ІІ половини, з загрозою переривання у ІІ половині. Пологи швидкі. Дитина народилася з масою 2200, в синій асфіксії, з якої була виведена за допомогою ШВЛ через 5 хвилин.

Відповідь №7:

У дитини септичний процес. Для підтвердження необхідно зробити бактеріологічне дослідження крові, виділень з пупкової ранки, кишечника, біохімічне дослідження крові ( білірубін, глюкоза, загальний білок, сечовина, креатинін, С-реактивний білок, визначення кислотно-лужного вмісту), рентгенографія правого ліктьового суглоба, огляд отоларинголога з парацентезом барабанної перетинки за показаннями і посівом вмісту.

Лікування : • окрема палата, температурний режим, природне вигодовування;

 • антибактеріальна терапія з урахуванням збудника і чутливості до антибіотика; стартова терапія до отримання результатів – пеніціліни з аміноглікозидами або цефалоспорини;

 • корекція порушень гомеостазу: респіраторна підтримка, підтримка адекватної; гемодинаміки (контроль артеріального тиску, інфузійна терапія);

 • пробіотики (симбітер, ентерол, хілак, лінекс).

 • місцева терапія остеоміеліту.

Задача №8.

Хворий М., 17 років. Скаржиться на періодично виникаючі відчуття слабкості, запаморочення, головні болі в потиличній ділянці, які виникають після психоемоційного та фізичного навантаження, зниження працездатності, поганий сон. За даними анамнезу – з 14 років діагностовано вегетативну дисфункцію за гіпертензивним типом, батько дитини помер від інсульту.
Відповіді №8:

А. – Есенціальна артеріальна гіпертензія.

Б. – План дифдіагностики з вегетативною дисфункцією за гіпертензивним типом, вторинною артеріальною гіпертензією,

В. – Режим, дієта, психотерапія, фізіотерапія, ЛФК, масаж, седативні засоби, бета-адреноблокатори, анатгоністи кальцію, інгібітори АПФ.


Задача №9.

Хвора П., 14 років. Скаржиться на швидку втомлюваність, дратівливість, пітливість, слабкість, поганий сон, відчуття нестачі повітря, штовхання в ділянці серця, що інколи супроводжуються кашлем. Зазначені скарги турбують протягом останнього року, посилюються внаслідок психоемоційного навантаження. Раніше не обстежувалась.

:

А. Встановити ймовірний діагноз; В. План обстеження; С. План лікування.Відповіді №9:

А. – Вегетативна дисфункція за кардіальним типом, екстрасистолічна аритмія, Н0.

В. – Загальноклінічне та лабораторне обстеження, клінортостатична проба,

кардіоінтервалографія, Ехо-КГ, ЕКГ, проба з атропіном або з фізичним

навантаженням.

С. – Щадний режим, дієта №10. Психотерапія, фізіотерапія. Седативні препарати,

препарати беладонни, ноотропи, кардіометаболіти.
Задача №10.

Дитина 5 років госпіталізована в дитяче відділення з приводу захворювання на грип. На тлі підвищення температури раптово різко зблідла, знепритомніла, розвинувся приступ клонічних судом.

Запитання.


 1. Назвіть тип порушення серцевої провідності у даної дитини.

 2. З якими захворюваннями необхідно диференціювати даний стан?

 3. Який прогноз та тактика лікаря-педіатра в даному випадку?

Відповіді на задачу №10:

 1. Приступ Морганьї-Адамса-Стокса (повна атріовентрикулярна блокада)

 2. Приступ епілепсії, судомний синдром як прояв синдрому інфекційного токсикозу, синусова брадикардія.

 3. Вподальшому формування синдрому Ейзенменгера (підвищення внутрішньолегеневого тиску з подальшими склеротичними змінами судин легень, гіпертрофія переважно правого шлуночка, дилатація легеневого ствола). Рекомендації щодо спостереження у кардіохірургів.

Задача №11.

У хлопчика 6 міс. через 1 годину після підрізання гнуздечки язику виникла сильна кровотеча із післяопераційної ранки. Дитина госпіталізована до стаціонару.

З анамнезу відомо, що хлопчик народився в строк із масою 3400, закричав одразу. При народженні відмічалася кефалогематома. Із сімейного анамнезу встановлено, що батько матері дитини страждав на підвищену кровоточивість.

Біохімічні показники у межах норми. Аналіз сечі та копрограма без особливостей.

Обгрунтуйте можливий діагноз. Призначте лікування.

Відповідь №11.

Гемофілія А.

Дагноз можна сформулювати на підставі даних сімейного анамнезу (чоловіки за материнською лінією із кровоточивістю), анамнезу захворювання (кровотеча після оперативного втручання), даних лабораторной діагностики: збільшення часу згортання (норма до 8 хв), подовження часу рекальцифікації плазми і збільшення активованого часткового тромбопластинового часу при нормальних показниках протромбінового і тромбінового часу; тромбоагрегація із ристоцетином у межах норми, що свідкує про достатню активність фактору Віллєбрандта (VIII:фВ); рівень фактору VIII знижено, рівень фактору IX – у межах норми.

Лікування: в/в кріопреципітат або фактор VIII 50 Од/кг повторно через 4-6 годин. Десмопресин в/в для підвищення активності фактору VIII 1-2 рази на день. Місцево – тампонада із гемостатичною губкою або Е-амінокапроновою кислотою.
Задача №12.

Хлопчик 4 років поступив до стаціонару із скаргами на слабкість, зниження апетиту, біль у животі, підвищення температури до 38 0 С , жовтушне забарвлення шкіри та склер, потемніння сечі. Ці скарги спостерігалися протягом декількох днів. Було також встановлено, що перед захворюванням дитина проходила лікування у стоматолога з приводу карієсу зубів. Із сімейного анамнезу: у батька хлопчика у дитинстві відмічалася періодична жовтяниця, у 19 років переніс спленектомію.

У аналізі сечі – білірубін відсутній, рівень уробіліну декілька підвищений.

Який діагноз є найбільш вірогідним? Призначте лікування.

Відповідь №12.

Гемолітична анемія Мінковського – Шоффара, стан гемолітичного кризу.

Діагноз можна сформулювати на підставі даних спадкового анамнезу, наявності провокуючого психоемоційного фактору, даних клінічного спостереження (жовтяниця, блідість, гепатоспленомегалія, гострий початок захворювання), даних лабораторного обстеження: анемія, ретикулоцитоз, мікросфероцитоз, зниження середнього діаметру еритроцитів до 6 мкм при нормі 7,2 – 7,6 мкм, зниження осмотичної резистентності еритроцитів, збільшення загального білірубіну за рахунок непрямої фракції при нормальній активності ферментів, відсутність білірубіну у сечі.

Лікування: ліжковий режим, дієта № 5, жовчогінні засоби (переважно холекінетики), питний режим за діурезом, преднізолон у дозі 1 мг/кг/добу, симптоматична терапія, Після виходу з кризу санація вогнищ інфекції. Методом вибору є спленектомія, але її можливо здійснювати після 5 років.


Задача №13.

Дівчинка 3 років поступила до дитячого відділення із скаргами на носові кровотечі та шкірну висипку. Захворіла гостро 4 дні тому, з анамнезу життя відомо, що дитина часто хворіє га респираторні інфекції, останню ГРВІ перенесла 2 тижні тому.  1. Який діагноз можливо встановити у даному випадку?

  2. Яке необхідно призначити лікування?

Відповідь №13.

Хвороба Верльгофа (ідіопатична тромбоцитопенічна пурпура), період кризу, гострий перебіг.
Лікування: ліжковий режим протягом трьох тижнів із подальшим розширенням.

Преднізолон 2 мг/кг/добу 3 рази на день з урахуванням добового біоритму протягом 3 тижнів. По досягненні клініко-лабораторної ремісії поступове зниження до повної відміни.

Ангіопротектор діцинон або етамзилат у поєднанні із препаратами магнію у вікових дозах.

Е-амінокапронова кислота 0,1 г/кг перорально (4 рази на день) або в/в (1 р на день) як інгибітор фібринолізу.


Задача №14.

Хлопчик 9 років. Батьки звернулися до педіатра зі скаргами на те, що за останні три тижні у дитини порушився сон, з’явилася плаксивість, роздратованість, розсіяність, погіршалися успіхи у школі, змінився почерк (неакуратність, забруднення при письмі). Рухи стали розмашистими, особливо під час хвилювання. 1,5 міс тому переніс лакунарну ангіну, після якої періодично спостерігався субфебрилітет.

Ваш діагноз?

Який план додаткового обстеження?

Якою повинна бути тактика лікаря?

Відповідь на задачу №14.

Діагноз: Ревматизм I, активна фаза. Гострий перебіг. Ревматична хорея.

У дитини ревматична хорея – один з великих діагностичних критеріїв ревматизму. Для хореї характерні, знайдені у дитини гіперкінези, гіпотонія м’язів, порушення координації рухів.

План додаткового обстеження: ЕКГ, ФКГ, Ехо-КГ, визначення титрів антистрептококових антитіл, показників активності ( лейкоцити та формула крові, ШОЕ, С-реактивний протеїн, сіалові кислоти, дифеніламінова проба), рівня креатинфосфокінази.

Лікарю необхідно госпіталізувати дитину у спеціалізоване ревматологічне відділення, а після виписки направити у спеціалізований санаторій. Необхідно диспансерне спостереження сумісно з районним кардіологом.

Задача №15.

Дівчинка 11 років, знаходилася на лікуванні у місцевому санаторії, куди була переведена через 1,5 міс. від початку першої атаки ревматизму, в задовільному стані. Перша атака перебігала з поліартритом, міокардитом, на верхівці серця та в точці Боткіна вислуховувався систолічний шум, що слабшав при переміні положення тіла або при фізичному навантаженні, не проводився за межі серця. Дівчинка отримувала біцилін-5 1 раз на 3 тижні.

В санаторії перенесла ГРВІ, через 4 тижні з’явилися скарги на задишку при фізичному навантаженні, сердцебиття, слабкість, втомлюваність, погіршення апетиту та сну, субфебрилітет.

Ваш діагноз?

З чим пов’язана динаміка аускультативних змін серця?

Ваш прогноз?

Відповідь №15.

Діагноз: Ревматизм II, активна фаза, II ступінь активності, ендоміокардит з формуванням мітральної недостатності, НК-І; Хронічний тонзиліт.

У даному випадку має місце рецидивуючий перебіг ревматизму, про що свідчить активність процесу ( субфебрилітет, артралгії, наростання симптомів з боку серця). Динаміка аускультативних даних свідчить про ендокардит: дуючий відтінок шуму, його тривалість, дані ФКГ та Ехо-КГ вказують на ураження мітрального клапану серця, формування набутої вади серця – недостатності мітрального клапану.

Задача №16.

Дівчинці 3 роки 9міс. У дитини з народження вислуховувався систолічний шум у другому міжребер’і зліва, діагностовано вроджену ваду серця – дефект міжпередсердної перетинки. Дитина знаходиться під наглядом дитячого кардіолога за місцем проживання. Часто хворіє на респіраторні захворювання, п’ять разів перенесла пневмонію, з них 3 - на першому році життя. Під час останнього візиту до лікаря мати поскаржилася на те, що дівчинка в останні тижні стала в’ялою, капризною, у неї погіршився апетит. З’явилася субфебрильна температура. При огляді: дитина бліда, відмічається ціаноз носогубного трикутника, мармуровість шкіри, тургор тканин знижений. Ознаки дисплазії сполучної тканини – стигми дизембріогенезу: епікант, високе піднебіння, порушення росту зубів, низьке розташування вух з наявністю малих прирощених мочок; маса тіла 13 кг, зріст – 90 см, периметр грудної клітки 50 см. Катаральних явищ немає. Лімфатичні вузли – підщелепні, пахвові, пахвинні: розміром до 0,3 мм у діаметрі, еластичної консистенції, неспаяні зі шкірою та між собою, безболісні; пульс синхронний на обох руках, задовільних властивостей, частота пульсу 120 ударів за хвилину;

Обґрунтуйте діагноз.

Які причини виникнення додаткового систолічного шуму?

Вкажіть принципи лікування.


Відповідь №16.

Діагноз: Вроджена вада серця (ВВС): дефект міжпередсердної перегородки, фаза відносної компенсації, з порушеннями серцевої гемодинаміки. Підгострий бактеріальний ендокардит мітрального клапану, НКо, Анемія І ступеня.

Дитина страждає вродженою вадою серця, дефектом міжпередсердної перегородки, без недостатності кровообігу, відстає у фізичному розвитку. Враховуючи виникнення в останні тижні симптомів інтоксикації, субфебрильної температури тіла, додаткового систолічного шуму над мітральним клапаном, деформації мітрального клапану, гепатоспленомегалії, змін запального характеру в аналізі крові, можна зробити висновок, що у дитини вроджена вада серця ускладнилася бактеріальним ендокардитом мітрального клапану з розвитком мітральної недостатності 2 ступеня, про що свідчать дані Ехо-КГ. Ендокардит - вторинний , тому що виник на фоні ВВС – дефекту міжпередсердної перегородки. Перебіг – підгострий: поступовий початок захворювання, субфебрильна температура, помірні симптоми інтоксикації, помірний ступінь лабораторних показників запалення.

Основні принципи лікування: постільний режим; гіпоалергенна дієта, збагачена калієм; ефективна антибактеріальна терапія на протязі 2-6 місяців (полусинтетичні пеніциліни, цефалоспорини, аміноглікозиди, іміпінем, ванкоміцин та інші); протизапальні нестероїдні препарати (аспірин, вольтарен, бруфен, індометацин та інші); препарати, що покращують мікроциркуляцію (гепарин, трентал, курантіл, контрікал); кардіотрофічні препарати (кокарбоксилаза, АТФ, мілдронат, рибоксин та інші); вітаміни, рослинні адаптогени.

Після стабілізації стану хворої показана хірургічна корекці Задача №17.

Хлопчик 4 роки, від першої вагітності, що мала перебіг з вираженим токсикозом першої половини. Пологи в строк. Маса тіла при народженні 3300 г., довжина 51 см. Ріс і розвивався задовільно. Зуби з 8 міс. На 1-му році життя з профілактичною метою отримував вітамін Д2 в курсовій дозі 250 тис. МО. Ходить з 1 року 3 міс. Велике тім’ячко закрилось в 1 р. 6 міс. Часто хворіє на ГРВІ. Алергоанамнез необстежений. Сімейний анамнез: у батька з дитинства виражена варусна деформація нижніх кінцівок, низькорослість; мати здорова.

.
1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №17:

1. Вітамін Д-резистентний рахіт. Фосфат діабет.

2.- Відеїн -3 від 5000 ОД до 15000 ОД курсом до 45 днів. Повторні курси через 3 місяці

- розчин Жолі по 1 чайній ложці х 3р/добу 30-45 днів

Задача №18.

Хлопчик, 13 років, поступив в гастроентерологічне відділення зі скаргами на болі в животі, що локалізуються в епігастрії, що виникають через 15-20 хвилин після прийому їжі і тривають від 30 хвилин до декількох годин, зниження апетиту, нудоту, гіркоту в роті. Хворіє на протязі 2 років, коли вперше з’явились вище вказані скарги, однак лікування не проводилось. За 2 тижні до поступлення в стаціонар у хлопчика посилився абдомінальний синдром, який зумовив госпіталізацію.

.
1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №18:

1. Хронічний холецистохолангіт в стадії загострення.

2.- Режим загальний

- дієтотерапія: стіл №5

- дурацеф 500 мг х 2р/добу протягом 7 днів

-алохол по 2 драже х 3р/добу після їди 3-4 тижні

-магнію сульфат по 1 стол. ложці 20% розчин натще протягом 10 днів

-но-шпа по 1таб х 3р/день при больовому синдромі

-електрофорез з новокаїном на область печінки №5

-лінекс по 1-2 капс х 3р/день протягом 10-14 днів

Задача №19.

Хлопчик, 11 років, хворіє 1-у добу. Напередодні у школі під час перерви отримав удар ногою в живіт, появилися різкі, переймоподібні болі в животі з іррадіацією в спину, вночі багаторазова блювота, нудота.

Дитина від 1 вагітності, доношений, ріс і розвивався згідно з віком, щеплення зроблені всі, алергоанамнез не обстежений.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №19:

1. Гострий посттравматичний панкреатит.

2. -Консультація хірурга

-режим ліжковий

-2-3 дні голод, дрібне вживання лужної негазованої води. З 3-го дня білково-вуглеводна дієта в протертому вигляді. З 10-го дня стіл №5п

-інфузійна терапія (5-10% глюкоза 400 мл, ацесоль 400 мл, контрі кал 10000 ОД/добу 3-5 днів)

-зінацеф в/в 750 тис х 3р/добу №7-10

-баралгетас в/в по 2мл Х 3 р/добу

-церукал в/м по 1 мл 0,5% розчину

-супрастин в/в по 1 мл х 2-3 р/добу

-альмагель по 1 дозованій ложці х 4 р/добу №7-10

-із 7-10 дня замісна терапія ( панкреатин по 0,25 х 3р/день з їжею)
Задача № 20.

Хлопчик 1 року 2 місяців, поступив в відділення зі скаргами на набряки, зменшення кількості сечі, розрідження кала. Анамнез життя: дитина від 1-й фізіологічної вагітності, 1-х термінових пологів. Маса при народженні 3300г, довжина 51 см. Закричав відразу. Період новонародженості проходив гладко. Вигодовування природне до 4 місяців, в подальшому – штучне, адаптованими сумішами. Прикорм кашами з 5 місяців (манка, геркулесова на молоці). До 5 місяців ріс та розвивався добре, у подальшому відмічалося деяке послаблення стільця, відставання в масі. В 1 рік маса тіла 8500 г. Анамнез хвороби: у віці 1 року переніс ГРВІ з кишковим синдромом. Захворювання було затяжним. Посіви кала на патогенну флору збудника не виявили. Антибактеріальна терапія, біопрепарати ефекту не дали. 2 дні назад з’явились набряки на обличчі.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді 20:

1. Ексудативна ентеропатія. Залізодефіцитна анемія 1 ст. Диспанкреатизм.

2.- Режим ліжковий на період активності основного захворювання

- дієта з підвищеним вмістом білка

-в/в крапельно 5-10% альбумін 150-200 мл, одногрупну плазму 150-200 мл, 10% глюкозу 400 мл, інсулін 8 ОД, розчин 7,5% калія хлорида 25 мл/добу, розчин 10% кальція глюконату 15 мл/добу під контролем водно-електролітного обміну

-смекта ( 1 пакет розвести в 50 мл води, вжити за 2-3 прийоми) №3-5

-преднізолон 1-2 мг/кг/добу

-актиферин 5 мг/кг/добу

-панкреатин 0,15 х 3 р/добу з їжею

-кіндербіовіталь гель по 1 чайн. ложці х 3 р/добу курсом 1 місяць

-лінекс по 1 капс. х 3 р/добу №10-14

Задача № 21.

Дівчинка 12 років скаржиться на болі в животі тупого, ниючого характеру, які виникають через 30-45 хвилин після вживання їжі, а також слабкість, швидку втомлюваність, часті головні болі. Вперше вищепереліковані скарги з’явились 6 місяців тому, однак лікування та обслідування не проводилось.
1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №21:

1. Дискінезія жовчовивідних шляхів за гіпотонічним типом.

2.- Режим загальний

-дієтотерапія: стіл №5, 5а

-гепабене по 2 капс. х 3р/добу протягом 1 тижня, потім по 1 капс. х 3р/добу протягом 2-3 тижнів

-магнію сульфат по 1 стол. ложці 20% розчину натще протягом 10 днів

-сліпі зондування: 1-2 на тиждень №6-8

-настойка женьшеню по 12 крапель х Зр/добу протягом 3-4 тижнів

-гальванізація жовчного міхура №5-7

-ЛФК тонізуючого типу

-вживання мінеральних вод високої і середньої мінералізації, кімнатної температури, переважно сульфатно натрієві і сульфатно магнієві до 300-400 мл в день
Задача № 22.

Хлопчик, 13 років, поступив на обстеження зі скаргами на поліартралгію протягом останніх 4 міс., тривалий субфебрилитет, підвищену втомленість.

Аналіз захворювання: початок даного захворювання пов’язують з перенесеною ГРРІ, що протікала з високою лихоманкою.

Вже на фоні субфебрилитету, що зберігався, хлопчик відпочивав влітку в Криму, після чого вказані скарги посилилися.

З анамнезу життя відомо, що до теперішнього захворювання дитина росла та розвивалася нормально, хворів 2-3 рази на рік застудними захворюваннями, що протікали відносно в легких формах.
1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №22:

1. Системний червоний вовчак, гострий перебіг, активність 3ст. Люпуснефрит. Анемія 1ст.

2.-Ліжковий режим не менше 2 тихнів

-дієта: стіл №7

-преднізолон 2 мг/кг/добу до покращання стану з наступним зниженням дози і підбором підтримуючої дози

-курантил 2-5 мг/кг/добу 1-3 місяці

-гепарин 150-250 Од/кг/добу підшкірно під контролем коагулограми, часу згортання крові 4-6 тижнів

-хлорбутин 0,1-0,2мг/кг/добу з подальшим зниженням до підтримуючої дози і ретельним контролем гемограми.


Задача № 23.

Дівчинка, 9 років, поступила до відділення з приводу болі в поперековій ділянці, часті сечовипускання.

Дитина від першої вагітності, що протікала з токсикозом першої половини. Пологи на 38 тижні. Маса при народженні 3500 г., довжина 52 см. Період новонародженості протікав без особливостей.

З дитячих інфекцій перенесла вітряну віспу, краснуху. ГРВІ – часто. Алергоанамнез не обтяжений.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?


Еталон відповіді №23 :

1. Вторинний пієлонефрит на фоні аномалії розвитку нирок (подвоєння лівої нирки?), гострий перебіг, активність 2-3ст, ПФНо.

2.-Режим ліжковий, напівліжковий (на період вираженої активності мікробно-запального процесу)

-дієта: стіл №5, водний режим (слаболужні мінеральні води, морс із журавлини)

- антибактеріальна терапія 10-14 днів (цефтриаксон 75 мг/кг/добу, аугментин 30 мг/кг/добу)

-протирецидивна терапія 3-6 місяців: бісептол по 2 мг/кг/добу за триметопримом

-ентеросгель 1 стол. ложка х 3р/добу №5-7

-консультація уролога


Задача № 24.

Хворий 7 років, поступив в клініку на 3-й день захворювання із скаргами на головний біль, набряклість обличчя, гомілок, появу сечі у вигляді „м’ясних помиїв”.

Дитина від першої вагітності, що перебігала з токсикозом першої половини, перших термінових пологів.

Маса при народженні 3150 г., довжина 50 см. Оцінка за шкалою Апгар 8/8 балів. Ранній розвиток без особливостей. На грудному вигодовуванні до 7 міс., щеплений згідно віку. З 5 років перебуває на диспансерному обліку у зв’язку з хронічним тонзилітом, частими ГРВІ.

УЗД органів черевної порожнини: печінка, жовчний міхур, підшлункова залоза, селезінка без патологій. Нирки розташовані звичайно, розміри не збільшені, паренхіма не змінена. ЧМС система має звичайну будову.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?
Еталон відповіді №24:

1. Гострий гломерулонефрит з нефритичним синдромом, період розгорнутих клінічних проявів, ниркова недостатність гострого періоду. Хронічний тонзиліт.

2.-Ліжковий режим не менше 2 тижнів

-дієта: стіл №7а-7, водний режим

-антибактеріальна терапія 2-4 тижні (цефуроксим 75 мг/кг/добу, цефуроксим аксетил 30 мг/кг/добу, амоксицилін 30 мг/кг/добу)

-кларитин 10 мг х 1р №10-14

-фуросемід 2 мг/кг/добу №3-5

-дибазол 0,005 х 2р/добу №10-14

-ентеросгель 1 дес. ложка х 3р/добу №7-10

-в подальшому санація хронічних вогнищ інфекції


Задача № 25.

Хлопчик, 10 років, поступив в нефрологічне відділення зі скаргами на порушення апетиту, болі у животі.

Дитина від другої вагітності, що протікала на фоні нефропатії другої половини. Пологи в термін, без ускладнень. Маса тіла при народжені 3600 г., довжина 53 см. Період новонародженості без особливостей, після 1 року життя часто хворіє ГРВІ.

Сімейний анамнез: матері 32 роки, здорова. Батько 36 років, страждає гіпертензією із захворюванням нирок, яке проявляється гематурією, протеїнурією, уратурією, оксалатно- кальцієвою кристалурією. У бабусі по лінії батька гіпертонічна хвороба, зміни в сечі у вигляді протеїнурії і гематурії. У дідуся по лінії матері сечокам’яна хвороба.

Екскреторна урографія: пієлоектазія зліва.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №25:

1. Вторинний хронічний пієлонефрит на фоні оксалатнокальцієвої кристалурії, період загострення, ПФН .

2.-Режим ліжковий, напівліжковий (на період вираженої активності мікробно-запального процесу)

-дієта: стіл №7, дієта з обмеженням продуктів, які сприяють оксалурії, уратурії, кальціурії, водний режим (слаболужні мінеральні води, морс із журавлини)

- антибактеріальна терапія 10-14 днів (цефтриаксон 75 мг/кг/добу, аугментин 30 мг/кг/добу)

-протирецидивна терапія 6-9 місяців: бісептол по 2 мг/кг/добу за триметопримом

-реосорбілакт в/в крапельно по 200 мл через день №5

-ентеросгель 1 стол. ложка х 3р/добу №5-7

-вітамін Е 1 мг/кг/добу, курс 3-4 тижні.

Задача № 26.

Дівчинка Л поступила у стаціонар у віці 6 днів.

З анамнезу відомо, що матері 26 років, від першої вагітності, що перебігала з токсикозом у першому триместрі, нефропатія. Пологи в строк, слабкість пологової діяльності, стимуляція окситоцином. 1-й період – 12 годин, 2-й – 25 хвилин, безводний проміжок – 10 годин, у пологах відмічалось утруднення виведення плечиків.

Маса тіла при народженні 4200 г., довжина тіла 54 см. Оцінка за шкалою Апгар 7/8 балів.

Біохімічний аналіз крові: загальний білок – 65,0 г/л; білірубін: непрямий – 98 мкмоль/л, прямий – 0 мкмоль/л, калій – 5,8 ммоль/л, натрій – 136 ммоль/л, кальцій – 1,05 ммоль/л.
1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №26:

1. Пологова травма шийного відділу хребта. Парез лівої руки Дюшена-Ерба.

2.-Щадний догляд, обережне пеленання, вигодовування з обов’язковою підтримкою шиї (імобілізація)

-пірацетам 0,1 х 3р/добу 2-4 тижні

-дібазол 0,5мг х 1р/добу, оксазил 0,1 мг х 1р/добу курсами по 10 днів

-вітамінотерапія: в/м через день по 0,5 мл Vit В1, В6, а з другого тижня Vit В12 по 50 мкг через день, курсами по 8-10 іньєкцій

-електрофарез на шийний відділ хребта 0,5-1% розчином еуфіліна з одного полюса і 0,5-1% розчином нікотинової кислоти з другого полюса, курс 10-12

-при стиханні гострих проявів масаж (загальнозакріплюючий, в подальшому тонізуючий), гідрокінезотерапія №10-15.


Задача № 27.

Дівчинка 7 років, перенесла ГРВІ, яка ускладнилась пневмонією.

Лікувалась в стаціонарі, отримувала переливання препаратів крові. У віці 5 років при обстеженні по контакту (випадки вірусного гепатиту в дитячому садку) в сироватці крові визначений НВsAg і дворазове підвищення АлАТ. Поставлений діагноз: гепатит В, безжовтянична форма. У подальшому наглядалась по катамнезу. Через рік активність гепатоцелюлярних ферментів нормалізувалась, однак зберігалась персистенція НВsAg.

. Хвіст підшлункової залози з набряком – до 26 мм. Паренхіма залози зниженої ехогенності.


1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?


Еталон відповіді №27:

1. Хронічний гепатит В. Гострий гепатит дельта (суперінфікування)

2. -Режим ліжковий

-дієта: стіл №5

-інтерферони (Інтрон А, лаферон) в/м, п/ш по 5-6 млн ОД х 3р/тиждень курсом 6-12 місяців

-гепабене по 1 капс х 3 р/добу 1-2 місяці

-цитраргінін по ½ ампули х 2 р/добу (вміст ампули розвести в ½ склянки води) курсом 14 днів

-ентеросгель по 1 дес. ложці х 3р/добу курсом 10 днів

-дуфалак по 15 мл х 2р/добу до іди в перші 5 діб з подальшим переходом на індивідуальну підібрану дозу протягом 3 тижнів

-аевіт по 1 капс. х 2р/добу до 1 місяця

Задача № 28.

Хлопчик, 6,5 років, народився від вагітності з токсикозом на протязі всієї вагітності, загрозою переривання в третьому триместрі. На 5 тижні мати перехворіла на грип. Пологи термінові, фізіологічні. Маса дитини при народженні 2900 г, довжина 49 см. Ранній розвиток дитини без особливостей. Перенесені захворювання: ГРВІ 3-4 рази в рік, вітряна віспа.

Генеалогічний анамнез не обтяжений. Професійні шкідливості: мати дитини до і під час вагітності мала контакт з хімічними реактивами.

.

Екскреторна урографія: обидві нирки значно збільшені в розмірах, контури рівні, ЧМС деформована: паукоподібна конфігурація ниркової мисочки, чашечки полігональної форми, множинні кістозні утворення в паренхімі обох нирок.


1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №28:

1. Природжена вада розвитку нирок (полікістоз нирок), ХНН, стадія субкомпенсації. Анемія 1ст.

2.-Режим ліжковий-напівліжковий

-дієта: стіл №7а-7, водний режим, лужні мінеральні води

-гемодіаліз

-в/в крапельно реосорбілакт 100 мл через день №5

-фуросемід 2 мг/кг/добу №5-7

-ентеросгель 1 стол. ложка х 3р/добу №7-10

-епрекс 50-75 Од/кг в 2-3 р/тиждень
Задача № 29.

Дівчинка, 8 років, поступила в нефрологічне відділення зі скаргами на підвищену стомлюваність, болі в животі, часте болюче сечовипускання.

Дівчинка від першої вагітності з токсикозом другої половини пологів. Маса дитини при народженні 3300 г, довжина 51 см. Пологи без стимуляції, безводний період 3 години. При народженні констатовано асфіксію, проводились реанімаційні заходи. Виписана на 7-му добу. Період новонародженості без особливостей. До 1 року не хворіла, розвивалась добре. В подальшому хворіла 5-6 разів на рік ГРВІ, зі слів матері 2-3 рази були зміни в аналізах сечі (аналізи не збереглися); лікування з

Екскреторна внутрішньовенна урографія: деформація чашечно-мисочкової системи. Сечоводи розширені, звивисті, відмічається S – подібний загин і звуження правого сечоводу на рівні ІІ і ІІІ поперекових хребців. Видільна функція збережена.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?


Еталон відповіді №29:

1. Вторинний хронічний обструктивний пієлонефрит на фоні аномалії сечовидільної системи, період загострення, ПФН.

2.-Режим ліжковий, напівліжковий (на період вираженої активності мікробно-запального процесу)

- дієта: стіл №7, водний режим (слаболужні мінеральні води, морс із журавлини)

- антибактеріальна терапія 10-14 днів (цефтриаксон 75 мг/кг/добу, аугментин 30 мг/кг/добу)

-протирецидивна терапія 3-6 місяців: бісептол по 2 мг/кг/добу за триметопримом

-дезінтоксикаційна терапія в/в крапельно (5% глюкоза -200 мл, реосорбілакт по 200 мл через день №5)

-ентеросгель 1 стол. ложка х 3р/добу №5-7

-консультація уролога.
Задача № 30.

Хлопчик, 10,5 років, поступив у відділення зі скаргами на млявість, зменшення діурезу, зміну кольору сечі.

Дитина від першої вагітності у матері гіпертензія та набряковий синдром у третьому триместрі.

Дитина доношена. Маса при народженні 3000 г, довжина 49 см. На природному вигодовуванні до 3 міс. Алергії не відмічено. Щеплення за віком. Хворів на вітряну віспу, ангіну, 1-2 рази на рік хворіє на ГРВІ.

УЗД нирок: нирки збільшені в розмірах, контури нерівні. Ліва нирка – 122 • 50 мм, паренхіма – 17 мм. Права нирка – 125 • 47 мм., паренхіма – 16 мм. Відмічається нерівномірне підвищення ехогенності паренхіми. Мисочка щілиноподібної форми.

1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?

Еталон відповіді №30:

1. Гострий гломерулонефрит з нефритичним синдромом, період розгорнутих клінічних проявів, активність 2-3 ст, ниркова недостатність гострого періоду.

2. .-Ліжковий режим не менше 2 тижнів

-дієта: стіл №7а-7, водний режим

-антибактеріальна терапія 2-4 тижні (цефуроксим 75 мг/кг/добу, цефуроксим аксетил 30 мг/кг/добу, амоксицилін 30 мг/кг/добу)

-в/в крапельно реосорбілакт 150 мл через день №5

-кларитин 10 мг х 1р №10-14

-фуросемід 3 мг/кг/добу №5-7

-дибазол 0,01х 2р/добу №10-14

-ентеросгель 1 стол. ложка х 3р/добу №7-10
Задача № 31.

Надя Л, 5 років, захворіла в перших числах травня. Початок захворювання характеризувався появою розповсюдженої ерітеми і одутловатості шкіри обличчя. Місцеве лікування, призначене лікарем-дерматологом ефекту не мало. Більше того, відмічалась зміна кольору шкірних покривів над внутрішніми поверхнями п’ясно-фалангових, міжфалангових, колінних і ліктьових суглобів. На шкірі повік з’явились телеангіоектазії, над міжфаланговими суглобами з’явились ділянки поверхневих некрозів.

Дані динамометрії свідчать про значне зниження м’язової сили.
1. Який діагноз?

2. Який план терапії ?


Еталон відповіді №31.

1.Первинний дерматоміозит , гострий перебіг, активність 2-3ст.

2. -Режим ліжковий

-дієта: стіл №5

-преднізолон 2 мг/кг/добу з подальшим переходом на підтримуючу дозу.
Задача № 32.

Хлопчик, 14 років, госпіталізований в дитячу лікарню зі скаргами на нудоту, однократну блювоту, біль в животі в епігастральній ділянці, закріп, стул періодично чорного кольору. Хворіє протягом 2 років, періодично скаржиться на гострі абдомінальні болі.

Гастроентерологічне обстеження раніше не проводилось.

1.Встановити попередній діагноз.

2. Визначити план обстеження.

3. Призначити лікування.


Еталон відповіді №32.

1. Виразкова хвороба шлунку та дванадцятипалої кишки в стадії загострення, ускладнена шлунково-кишковою кровотечею. Постгеморагічна анемія.

2. Фіброгастродуоденоскопія, обстеження на наявність хелікобактеріоза, реакція Грегерсена, копрограма, ультразвукове обстеження органів черевної порожнини, загальний аналіз крові та сечі.

3. Стаціонарне лікування: • режим та дієта – стіл № 1;

 • квамател міні 10 мг по 1 таб. – 3 тижні;

 • де-нол 1 таб. 3 рази на день за 40 хв. до їжі 2 тижні;

 • децител 1 таб. 3 рази на день 1 тиждень.

Корекція лікування після обстеження.

Задача № 33.

Хлопчик 4 років поступив у клініку зі скаргами на підвищення температури та кашель. Хворіє 2 тижні. Захворювання почалося з проявів ГРВІ. В останню добу спостерігався повторний підйом температури. При об’єктивному обстеженні відзначається зміна частоти дихання (36 за 1 хв.), його глибини та ритму з участю допоміжної мускулатури (втяжіння міжреберних проміжків та яремної ямки, роздування крил носа) у стані спокою.

Діагностовано гостру правобічну нижньочасткову полі сегментарну пневмонію з залученням плеври. 1. Вкажіть вид задишки та ступінь дихальної недостатності.

 2. Визначте тактику лікування

Еталон відповіді №33: 1. Акроціаноз та задишка у стані спокою свідчать на користь ДН ІІІ ступеня. Вид задишки змішаний (експіраторно-інспіраторний).

 2. а) Лікування та спостереження в умовах відділення інтенсивної терапії під контролем гемодинаміки та сатурації О2.

б) Разом з торакальним хірургом вирішити питання про плевральну пункцію та бронхосанацію.

в) Забезпечити венозний доступ

г) Антибактеріальна терапія внутрішньовенно (2 антимікробних препарати з розрахунку максимальних доз з використанням цефалоспоринів ІІІ покоління)

д) Інфузійна дезінтоксикаційна терапія (розрахунок об’єму рідини з урахуванням ентеральних надходжень).

е) Імунотерапія

ж) Оксигенотерапія під контролем транскутанного визначення оксисатурації, КЛС артеріалізованої крові.

З) Бронхолітики.Поділіться з Вашими друзьями:
  1   2   3   4   5


База даних захищена авторським правом ©medicua.org 2019
звернутися до адміністрації

    Головна сторінка